Inside Sales Specialist (with Czech language)/ Sales Support

Ihre Aufgaben

The role of Inside Sales in the Process Analytics department is to support the sale of control and measurement equipment for industrial applications on the Polish, Czech and Slovak markets. It is stationary work, based in the headquarters of Mettler-Toledo in Warsaw.

Your tasks:

  • Support for field sales representatives (in Poland, the Czech Republic and Slovakia) in customer service;
  • Handling of inquiries, preparation of commercial offers;
  • Providing technical support (based on the available documentation) in the scope of ongoing projects;
  • Selection and configuration of appropriate solutions;
  • Preparation of tender documentation;
  • Support for administrative tasks of the Process Analytics team;
  • Participation in the organization of fairs, seminars, industry conferences.

Ihr Profil

  • Very good knowledge of the Czech language (knowledge of the Slovak language will be an advantage);
  • Very good command of the English language;
  • Higher technical education (preferred technical faculties, chemistry, chemical engineering, biochemistry or related);
  • Experience in a similar position would be an asset;
  • Good knowledge of the MS Office software package;
  • Ease of acquiring technical knowledge;
  • Ability to work in a team, communicativeness and ease of establishing relations.

Unser Angebot

  • Stable employment conditions on the basis of contract of employment.
  • Annual bonus.
  • Medical care with dental package.
  • Life insurance.
  • professional Trainings.
  • Possibility to develop by participating in sales projects in international team.

Über Mettler Toledo

METTLER TOLEDO jest wiodącym producentem i dostawcą wag i precyzyjnych instrumentów analitycznych oraz usług serwisowych do laboratorium i przemysłu. Oferujemy rozwiązania w zakresie ważenia, pomiarów analitycznych oraz kontroli produktów zgodnie z potrzebami biznesowymi klientów, aby pomóc im usprawnić procesy, zwiększyć wydajność, osiągnąć zgodność z normami branżowymi, a także zoptymalizować koszty.

Na całym świecie oferujemy produkty poprzez największą w naszej branży sieć sprzedaży i serwisu. Odwiedź naszą stronę i dowiedz się więcej o produktach METTLER TOLEDO www.mt.com.

Chancengleichheit

W METTLER TOLEDO na całym świecie dbamy o różnorodność naszych zespołów pod względem obszaru biznesowego i specjalizacji, płci oraz pochodzenia etnicznego, starając się dawać wszystkim równe szanse. Dowiedz się więcej, o tym jak działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju, różnorodności oraz jak wspieramy równe szanse, odwiedzając stronę tutaj.

Referenznummer

4887

Arbeitsort

Mazowieckie

Warsaw

Pensum

Vollzeit